Diferència entre revisions de la pàgina «aïrar»

15 bytes afegits ,  fa 5 anys
m
Format homòfons, i canvis menors pendents
(pron)
m (Format homòfons, i canvis menors pendents)
== {{-ca-}} ==
{{ca-pron|or=/ə.iˈɾa/|nocc=/a.iˈɾa/|val=/a.iˈɾaɾ/}}
{{homòfons|lang=ca|aïrà}} [[aïrà]]
{{-etimologia-}} Derivat de {{terme|ca|ira}} amb el prefix modificatiu {{terme|ca|a-}}.
{{anagrama}} [[arria]], [[arrià]]
# {{context|ca|pronominal}} [[enfadar-se|Enfadar-se]], indignar-se.
 
==== Conjugació ====
{{ca.v.conj.para1|aïr}}
 
{{-sin-}}
* [[enfurir]], [[irèixer-se]], [[irritar]].
 
{{-trad-}}
{{inici}}
* {{en}}: to {{trad|en|anger}}
* {{es}}: {{trad|es|airar}}
{{mig}}
* {{it}}: fare {{trad|it|arrabbiare}}
{{final}}
 
=== Referències ===
* {{R:DLCCCL-1}}
* {{diec}}
* {{gdlc}}
 
[[fr:aïrar]]
997.772

modificacions