Plantilla:eo-entrada

eo-entrada ‎(plural eo-entradaj, acusatiu eo-entradan, plural acusatiu eo-entradajn)

Template-info.svg Informació de la plantilla [mostra] [modifica]

Plantilla per mostrar l’entrada d’un lema en esperanto amb la seva flexió, i també en entrades de formes. Detecta automàticament les categories lèxiques de substantius, noms propis, adjectius, verbs i les seves formes flexionades. Inclou la categoria corresponent amb la seva ordenació.

El codi està desenvolupat amb Lua a Mòdul:eo-lema.

ParàmetresModifica

En general no caldrà cap paràmetre. Els disponibles són:

  • 1= (primer paràmetre, sense nom). Valors:
    • - incomptable, no genera el plural
    • + en noms propis genera el plural
    • mot, en entrades compostes, flexiona només els mots indicats
  • cat= categoria lèxica (hi afegirà "en esperanto") si és diferent de la detectada automàticament.
  • lema= lema a mostrar, útil en entrades compostes per modificar els enllaços generats.
  • pagename= per a proves i mostres en una pàgina diferent del lema

ExemplesModifica

Nom
{{eo-entrada}} en la pàgina lundo genera:
lundo ‎(acusatiu lundon, plural lundoj, plural acusatiu lundojn)
{{eo-entrada|-}} en la pàgina neono (incomptable, sense plural) genera:
neono ‎(incomptable, acusatiu neonon)
Nom propi
{{eo-entrada}} en la pàgina Barcelono (per defecte sense plural) genera:
Barcelono ‎(acusatiu Barcelonon)
{{eo-entrada|+}} en la pàgina Biblio (amb plural) genera:
Biblio ‎(acusatiu Biblion, plural Biblioj, plural acusatiu Bibliojn)
{{eo-entrada|Insulo}} en la pàgina Insulo de Princo Eduardo (flexió parcial) genera:
Insulo de Princo Eduardo ‎(acusatiu Insulon de Princo Eduardo)
Adjectiu
{{eo-entrada}} en la pàgina kataluna genera:
kataluna ‎(plural katalunaj, acusatiu katalunan, plural acusatiu katalunajn)
Verb
{{eo-entrada}} en la pàgina scii genera:
scii ‎(present scias, passat sciis, futur scios, condicional scius, volitiu sciu)
Forma flexionada
{{eo-entrada}} en la pàgina lundon genera:
lundon

CategoriesModifica

Vegeu tambéModifica

  • {{eo-part}} pels participis, amb terminació -(aio)n?t(aeo)j?n? que no es pot detectar unívocament.