Obre el menú principal
Potser volíeu: TE, Te, ,

Contingut


Multilingüe
Modifica

SímbolModifica

te

  1. Codi de llengua ISO 639-1 del telugu.


Català
Modifica

  • Pronúncia: Nom masculí: /tɛ/; nom femení: /te/; pronom: /tə/
  • Anagrama: et (alfagrama)

NomModifica

  • Etimologia: Del xinès min, 茶, /tê/, que va arribar al català probablement per mitjà del neerlandès thee, idioma dels importadors d'aquesta planta.

te m. ‎(plural tes)

  1. Arbre robust de la família de les teàcies.
  2. Fulles que s'obtenen d'aquest arbre quan estan assecades i que sovint es presenten triturades en bossetes de paper.
  3. Infusió amb aquestes fulles.
  4. Reunió social en la qual es serveix aquesta infusió.

DerivatsModifica

TraduccionsModifica

NomModifica

te f. ‎(plural tes)

  1. Nom de la lletra de l'alfabet llatí T/t.

TraduccionsModifica

PronomModifica

  • Etimologia: Del llatí .

te ‎(plena, reduïda 't, reforçada et, elidida t')

  1. Forma plena del pronom feble et de la segona persona del singular en els casos ablatiu i datiu.

Notes d'úsModifica

  • S'usa en lloc del pronom feble et darrere un verb acabat en consonant o u.
  • S'usa davant altres pronoms febles, excepte hi o ho.
  • Antigament i conservat en alguns parlars, s'usa la forma plena en posició proclítica en lloc de et.

VariantsModifica

  • 't, forma reduïda darrere vocal.
  • t', forma elidida seguida dels pronoms hi, ho: t'hi, t'ho

RelacionatsModifica

Vegeu tambéModifica


Castellà
Modifica

NomModifica

te f. ‎(plural tes)

  1. te (lletra)
  2. te (infusió)

PronomModifica

te

  1. te


Ewe
Modifica

  • Pronunciació:  a aquesta paraula li falta la transcripció fonètica. Podeu ajudar el Viccionari incorporant-la.
  • Etimologia: a aquesta paraula li falta l'etimologia. Podeu ajudar el Viccionari incorporant-la.

NomModifica

te

  1. tia paterna
  2. (botànica) nyam

PreposicióModifica

te

  1. under

VerbModifica

te

  1. compactar
  2. comprimir
  3. picar
  4. inflar


Llatí
Modifica

PronomModifica

  1. acusatiu singular de tu ‎(«te, et, a tu»)
  2. ablatiu singular de tu ‎(«per mi, amb tu»)


Maori
Modifica

  • Pronúncia: /te/
  • Etimologia: Del protopolinesi *te.

ArticleModifica

te ‎(plural ngā)

  1. el, la (article determinat singular)


Tahitià
Modifica

  • Pronúncia: /te/
  • Etimologia: Del protopolinesi *te.

ArticleModifica

te

  1. el, la (article determinat singular)
  2. un, una (article indeterminat singular)
  3. els, les, uns, unes (en un sentit indefinit, article plural)
  4. davant un nombre cardinal, partícula que indica l'ordinal

NotesModifica

El plural es forma amb una partícula de pluralitat: te mau, te pu'e, te hui.